Schedule

2018 Film Festival Schedule

Click on any film within the calendar to see a film description

August

The Asbury
210 5th Avenue
Asbury Park, NJ
732-774-7100

The Film Salon
100 Grant Ave
Deal, NJ
732-531-9100

McLoone's
Supper Club
1200 Ocean Ave
Asbury Park, NJ
732-774-1155

House of
Independents
572 Cookman Ave
Asbury Park, NJ
732-977-5284

America's Cup
633 Cookman Ave
Asbury Park, NJ
732-988-2000

Axelrod
Performing
Arts Center

100 Grant Ave
Deal, NJ 07723
732-531-9106

The Baronet
@ The Asbury
210 5th Avenue
Asbury Park, NJ
732-774-7100

McGillicuddy's
Lakeside Taphouse
601 Main Street
Loch Arbour, NJ
732-531-5555

1 Wed


Red Carpet
Opening Night
Doors open 7:30pm
Presented by:

Special Guest:
Mr. Dan Hedaya

Sneak Peek of Festival
Highlighted Films
+
Screening of:
Bradley Beach
'The Good Ole Days'

 

 

2 Thurs

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM-4:00PM
Shorts Program A
& Music Videos
& Feature Film:
UP TO SNUFF

GALA OPENING NIGHT
Doors Open 7:30PM
Join us for Cocktail Hour & Red Carpet and mingle with filmmakers.

Featured Film:
ASBURIED IN TIME: A GREETING THROUGH ASBURY PARK'S UNIQUE HISTORY

3 Fri

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

4:00PM
Short Film: Just Words
& Feature Film:
I CAN’T I HAVE REHEARSAL

6:00PM
Short Film: The Cure
& Feature Film:
THE SAMARITANS

 

8:00PM
Short Film: Lost & Found
& Feature Film:
ART OF OBSESSION

 

4 Sat

9:30PM

Short Film:
The Little Dictator

Feature Film:
REINVENTING ROSALEE

 

9:30PM

Prime Time Pilot:
Vials

Feature Film:
BRADLEY BEACH
'THE GOOD OLE DAYS'

 

 


5 Sun

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

5:00PM
Ma’aleh Shorts Program
& Short Film:
The Little Dictator

 

 

8:00PM
Shorts: The Small & Blacked Out
& Feature Film:
POISONING PARADISE

 

 

8:00PM
Shorts Program B
& Feature Film: ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK

 

 

 

6 Mon

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM-4:00PM
Shorts Program D
& Feature Film: POURED IN PENNSYLVANIA

5:00PM
Short Film: Young Grasshopper
& Feature Film: REINVENTING ROSALEE

8:00PM
Short Films: Rough Day & The Prime
Feature Film: ART OF OBSESSION

7 Tue

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM-4:00PM
Shorts Program G
& Shorts Program H

 

5:00PM
Shorts Program I

 

 

8:00PM
Shorts Program J
& Feature Film:
I CAN’T I HAVE REHEARSAL

 

 

8:00PM
Shorts Program K

 

 

 

8 Wed

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM-4:00PM
Shorts Program L
& Shorts Program M

 

5:00PM
Shorts Program N

 

 

7:30PM
Shorts Program O
Prime Time Pilot :
Tenure

Feature Film:
ROCKAWAY

9 Thurs

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM-4:00PM
Shorts Program R

7:00PM
Double Feature: 7pm: EVOL &
9pm: UP TO SNUFF

7:30PM
Shorts Program V
& Feature Film:
THE SAMARITANS

10 Fri

10am-12pm
Filmmakers Networking Gathering

12:00PM
Shorts Program X

 

 

 

7:00PM

Shorts: Say No to Drift Walking & The Kids Menu

Prime Time Pilot : Tenure

Feature Film: ROCKAWAY

 

 

11 Sat

9:30PM
Feature Film:

THE SLEEPER
BY THE RIVER

 

 

 

12 Sun

6:30PM-10:30PM
Closing Night
Awards Ceremony

Musical Guest:
 Steven Chera  


schedule-mobile-dark-19

August 1st, 2018

Wednesday

 

7:30PM: The Asbury 

Gala Private Event

August 2nd, 2018

Thursday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Thurs Aug 2
12:00PM-4:00PM: McLoone's Supper Club

Qwik Qlips (4 min):
A Day In The Life
Epic Jump
The Boss's Pants
You Are Here

Short Shorts Program A (27 min):
A Change In My City
Bae
Chaos (A Fish Tale)
Draw
Kitchen Sink Classic
Mumpsimus And Halcyon
Place Cards
The Tiny Visit

Music Video Program 1 (47 min):
Aint Too Much To Ask
Broken Lullaby
Burn This House Down
Déja Vu
Ender And Valentine "Wires"
Fear
Free Me
Friends For Life
Hero Inside
Honey Dear
Mission To Mars

Feature Film:
Up To Snuff (80 min)

Music Video Program 2 (50 min):
Neither Peace Nor Quietness
Not Amused
Oh, Fasho
Red Omen
Scandal
Shut Up And Dance
The Pilot
The Switch
Una Locura
Whiskey
Why Is The BlueBird Blue
Your Letter

 

Thurs Aug 2
7:30PM: The Asbury

Gala Opening Night:
Doors Open 7:30PM
Join us for Cocktail Hour & Red Carpet and mingle with filmmakers.

Feature Film Screening:
Asburied in Time: A Greeting Through Asbury Park’s Unique History (90 min)

 

 

August 3rd, 2018

Friday


10:00AM-12:00PM:
America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Fri Aug 3
4:00PM: The Asbury

Short Film:
Just Words (24 min)

Feature Film:
I Can't... I Have Rehearsal (60 min)

 

Fri Aug 3
6:00PM: The Asbury

Short Film:
The Cure (19 min)

Feature Film:
The Samaritans (78 min)

 

Fri Aug 3
8:00PM: The Asbury

Short Film:
Lost And Found (11 min)

Feature Film:
Art Of Obsession (94 min)

 

August 4th, 2018

Saturday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Sat Aug 4
9:30PM: Axelrod Performing Arts Center

Short Film:
The Little Dictator (28 min)

Feature Film:
Reinventing Rosalee (90 min)

Sat Aug 4
9:30PM: Film Salon

Prime Time Pilot:
Vials (26 min)

Feature Film:
Bradley Beach- The Good Ole Days (70 min)

August 5th, 2018

Sunday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Sun Aug 5
5:00PM: Film Salon

Ma'aleh Shorts Program (56 min):
The Gravedigger's Daughter
Girl at Risk
Home Made
Round Trip

Short Film:
The Little Dictator (29 min)

 

Sun Aug 5
8:00PM: Film Salon

Short Films:
The Small -Prime Time Pilot (20 min)
Blacked out (27 min)

Feature Film:
Poisoning Paradise (75 min)

 

Sun Aug 5
8:00PM: Baronet

Shorts Program B (60 min):
Count Your Curses
Divided
Lil Detectives
Ruby And Her Uncle
The Pickle Jar
The Waiting Room

Feature Film:
Original Motion Picture Soundtrack (83 min)

 

August 6th, 2018

Monday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmaker's Networking Gathering

Mon Aug 6
12:00PM-4:00PM: McGillicuddy's Lakeside Taphouse

Shorts Program D (127 min):
All Aboard The Gravy Train
All About Rita
In The Trees
Matched
Moments
Reality Disorder
Team Huh?!
The Misbegotten
The Prime
Total Solar Eclipse

Feature Film:
Poured In Pennsylvania (90 min)

Mon Aug 6
5:00PM: America's Cup

Shorts Program C (99 min):
Blacked Out
Distance
One Small Step
Secrets: A Coming of Age Selfie Film
Stay
Stowaway
Tender Vow
Zoe + Ari

Feature Film:
Silk City Artists and Musicians (55 min)

 

Mon Aug 6
5:00PM: Film Salon

Short Film:
Young Grasshopper(30 min)

Feature Film:
Reinventing Rosalee (90 min)

 

Mon Aug 6
8:00PM: Film Salon

Shorts Program E (70 min):
I Heart Yoga
In The Field
Swear By Apollo
The Crown Heights Riots
The Veteran Wood Turner
Yuna's Lunch

Feature Film:
When The Witches Came To Town (54 min)

 

Mon Aug 6
8:00PM: Baronet

Music Videos Program 1 (47 min):
Aint Too Much To Ask
Broken Lullaby
Burn This House Down
Déja Vu
Ender And Valentine "Wires"
Fear
Free Me
Friends For Life
Hero Inside
Honey Dear
Mission To Mars

Shorts Program F (42 min):
Brad
Imagine
Kachrewala: 5 Cents Each
My Dad And Bob Todd
Someone Good Will Find You

Music Video Program 2 
(50 min):
Neither Peace Nor Quietness
Not Amused
Oh, Fasho
Red Omen
Scandal
Shut Up And Dance
The Pilot
The Switch
Una Locura
Whiskey
Why Is The BlueBird Blue
Your Letter

 

Mon Aug 6
8:00PM: America's Cup

Short Films:
Rough Day (24 min)
The Prime (18 min)

Feature Film:
Art of Obsession (94 min)

August 7th, 2018

Tuesday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Tues Aug 7
12:00PM-4:00PM: McGillicuddy's Lakeside Taphouse

Short Shorts Program G (30 min):
Artificial World
Big Booom
Exulansis
My Fear
Perfection
Ready For A Baby
Say No To Drift Walking
Shrimp Cocktail
Tapferkeit
The Old Woman And The Sea

Shorts Program H (154 min):
A Thousand Words
Against The Grain
Rewalk
So It Goes
Someone You Know
The Kids Menu
Tom & Grant
We Are Friends
When
Who Sank Your Ships

 

Tues Aug 7
5:00PM: Film Salon

Shorts Program I (110 min):
Divided
I Heart Yoga
Just Words
Lil Detectives
Ruby And Her Uncle
Secrets: A Coming of Age Selfie Film
The Misbegotten
The Pickle Jar
The Waiting Room

 

Tues Aug 7
8:00PM: Film Salon

Shorts Program J (67 min):
Dovere for Camden
Mannequin
Mate
Morning Monsters
My Best Pic Is
Nightbirds
Notification
Ocean City Surfing
Our Way to Fall

Feature Film:
I Can't I Have Rehearsal (60 min)

 

Tues Aug 7
8:00PM: America's Cup

Shorts Program K (145 min):
Click
Death Of An Umbrella Salesman
Green Shoes
Gun
Heartless Angler
Horizon
Outnumbered In Africa
Photokill
Tuesday Crowd

August 8th, 2018

Wednesday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Wed Aug 8
12:00PM-4:00PM: McGillicuddy's Lakeside Taphouse

Shorts Program L (97 min):
All Aboard The Gravy Train
Chip McDougal: Neighborhood Watch
Hula Girl
My Best Pic Is
Ocean City Surfing
Perspective
Popp Over America
Stuck
Team Huh?!
The Warsaw Robin

Shorts Program M (115 min):
Green Shoes
Lost And Found
Peer Review
So It Goes
Swear By Apollo
The Crown Heights Riots
The Cure
Yuna's Lunch

 

Wed Aug 8
5:00PM: Film Salon

Shorts Program N (141 min):
Jerusalem Voices
Nightbirds
The Little Dictator
The Rainy Season
Traffic Opera
Tuesday Crowd
Who Sank Your Ships

 

Wed Aug 8
7:30PM: Axelrod Performing Arts Center

Shorts Program O (34 min):
Kitchen Sink Classic
Martini Bombini
Someone You Know
Stay

Prime Time Pilot:
Tenure (25 min)

Feature Film:
Rockaway (85 min)

 

Wed Aug 8
8:00PM: Film Salon

Shorts Shorts Program P (22 min):
Artificial World
Big Booom
Cockadoodle Do or Cockadoodle Don't
Foreign
The Old Woman and the Sea
Total Solar Eclipse

Feature Film:
7 Years Underground: A 60's Tale (90 min)

August 9th, 2018

Thursday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Thurs Aug 9
12:00PM-4:00PM: McGillicuddy's Lakeside Taphouse

Feature Film:
Made A Movie Lived To Tell (45 min)

Shorts Program Q (112 min):
Bruber (Prime Time Pilot)
Click
Cockadoodle Do or Cockadoodle Don't
Dovere For Camden
Horizon
Imagine
Kachrewala: 5 Cents Each
Moments
Outnumbered In Africa

Feature Film:
When The Witches Came To Town (54 min)

 

Thurs Aug 9
12:00PM-4:00PM: House Of Independents

Shorts Program R (200 min):
F.A.M. (Prime Time Pilot)
Foreign
In The Field
My Dad and Bob Todd
Pat And Joe
Peer Review
Reality Disorder
Shellfish
Total Solar Eclipse
Traffic Opera
The Middle of Nowhere
Zoe-Ari

 

Thurs Aug 9
4:00PM: House Of Independents

Qwik Qlips (4 min):
A Day In The Life
Epic Jump
The Boss's Pants
You Are Here

Short Shorts Program S (39 min):
A Change In My City
Bae
Draw
Morning Monsters
Our Way To Fall
Place Cards
Stowaway
The Tiny Visit

Shorts Program T (88 min):
A Journey To From Love
Jerusalem Voices
Rough Day
The Small (Prime Time Pilot)

 

Thurs Aug 9
5:00PM: Film Salon

Shorts Program U (96 min):
Brad
Chip McDougal: Neighborhood Watch
Hula Girl
St. Joseph
Someone Good Will Find You
Perspective
Stuck
Tom and Grant

 

Thurs Aug 9
7:00PM
: Axelrod Performing Arts Center

Double Feature:

7:00PM: Evol (87 min)

9:00PM: Up to Snuff (80 min)

 

Thurs Aug 9
7:30PM: House Of Independents

Shorts Program V (22 min):
Mate
Mannequin
Notification
The Lemonade Stand

Feature Film:
The Samaritans (78 min)

 

Thurs Aug 9
8:00PM: Film Salon

Shorts Program W (71 min):
A Thousand Words
Against The Grain
Chaos (A Fish Tale)
Mumpsimus And Halcyon Discord
Rewalk
We Are Friends
When

 

 

August 10th, 2018

Friday

 

10:00AM-12:00PM: America's Cup

Filmmakers Networking Gathering

 

Fri Aug 10
12:00PM: House Of Independents

Shorts Program X (154 min):
All About Rita
Death of An Umbrella Salesman
Gun
Heartless Angler
In The Trees
One Small Step
St. Joseph
Tender Vow
The Middle Of Nowhere
Waves Over Sand

 

Fri Aug 10
3:30PM: House Of Independents

Feature Film:
Reinventing Rosalee (80 min)

Shorts Program Y (86 min):
Distance
Exulansis
My Fear
Perfection
Photokill
Ready For A Baby
Shrimp Cocktail
Sweetheart
Tapferkeit
The Rainy Season
The Veteran WoodTurner

 

 

Fri Aug 10
7:00PM: House Of Independents

Short Films:
Say No To Drift Walking (1 min)
The Kids Menu (10 min)

Prime Time Pilot:
Tenure (25 min)

Feature Film:
Rockaway (85 min)

 

August 11th, 2018

Saturday

 

9:30PM: Film Salon

Short Film:
A Journey To From Love (15 min)

Feature Film:
Original Motion Picture Soundtrack (83 min)

 

Sat Aug 11
9:30PM: Axelrod Performing Arts Center

Feature Film:

The Sleeper by the River (110 min)

August 12th, 2018

Sunday

 

6:30PM-10:30PM: McLoones Supper Club

Closing Night Awards Ceremony

Musical Guest: 
Steven Chera